DENGELENME VE NİTELİKLİ YAŞAM

  1. Anasayfa
  2. Koçluk
  3. DENGELENME VE NİTELİKLİ YAŞAM
IMG_20200717_170645

DENGELENME VE NİTELİKLİ YAŞAM

 

Acaba İçinizde fırtınalar koparken bile, öz benliğinizle ahenk içinde kalınabilir mi?
Bu durum esneklik ve farkındalık en çok ta “denge” gerektirir.

Birkaç dakikalığına Gözlerinizi kapatın ve düşünün; Atmosferde dünya ve gezegenler nasılda ahenkli bir seyir halinde, boşluk olarak algılanan manyetik bir alan içerisinde uyumlu bir harekete sahipler. Üstelik yapı, form , hizmet, görev ve büyüklük olarak hepsi de birbirlerinden tamamen farklı. Tıpkı insanlar gibi… Onları bu kadar uyumlu yapan ise sadece denge ve koşulsuz luk…

Şimdi tekrar esneklik ve farkındalık tan başlayalım. Nedir esneklik ? Sert ve dayanıklılık la devam edelim genel olarak ezberleriyle yaşayan insanlar olarak sert bize dayanıklı ve güçlü hissini hatırlatırken aslında tamamen zıt anlamlar taşıyan iki kelime olduğundan bahsedeceğim sizlere.

Hemen hemen hepinizin bildiği nadir bulunuşu , cezbedici ışıltısıyla aklımızı başımızdan alabilen elmas dünyada ki en sert doğal taş olmakla bilinir. Kendisi de dahil olmak üzere altındaki diğer değerli tüm taşları da aşındırıcı ve çizici yapıya sahiptir. Ancak dayanıklılık olarak böylesine sert bir taşın kırılabilir olması sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Bazen kırıldığınız yerden de çoğalırsınız.

Yaşamın her anlamıyla ne kadar özel olduğunun farkında olmak, denge de olabilmek, dengeyi bulabilmek , dengede kalmak sadece sizi seçimlerinizle mümkün olacaktır.

Esneklik ise uyumla birlikte mukavemet (dayanıklılık) yani denge getirecektir. Buradaki esneklik, kontrolsüz direncin oluşmadığı denge halidir. Direnç kontrolsüzlük , sebepsiz, hırslı bir duruma neden olur insan vücudun da bozulan dengeler sebebiyle kendi sisteminizin kendi organınızı bir düşman gibi algılayarak ona karşı başlattığı sebepsiz direnç, savaş hali sergilemesi , bağışıklık sisteminizi çökertmesi bunlara sadece küçük bir örnek olabilir. Vücut formunuzda ki dengenin bozulması yaşamınızda tahmin etmediğiniz maddi ve manevi pek çok hasara sebebiyet vermektedir.

Rönesans döneminin dahi ismi Leonardo Da Vinci altın oranla çizdiği “vitruvian Man” olarak adlandırdığı eserinde insan yaşamında herşeyin mükemmel bir ahenk ve denge üzerine yaratıldığını göstermektedir. Bu eser halen incelemelere konu olan pek çok kişiye ilham veren felsefe den ,matematiğe, sanattan, ilahi olan ‘ a kadar pek çok alanı işaretle gösterebilen bir muazzamliğa sahiptir.

O halde “DENGE” insanı ayakta tutan ,hayatta tutan , saglıklı tutan , ahenkli yapan, ahenkle uyumlu kılan, uyumlu olunca dayanıklı, dayanıklıysan parlak, ışıltılı, verimli, cezbedici…atmosfer soğuk olduğunda umutlu , sıcak olduğunda ise sabırlı , her koşulda koşulsuz ve her an yörünge de tutan bir manyetik alan a sahiptir.
Yaşam alanınız dengelendigin de ne zaman bu sıkıntılar geçecek, neden böyle oluyor, niye hep beni buluyor, nasıl mutlu olucam demek yerine yaşamın tamamen bir mutluluk olduğunu farkedersiniz.

“YÖRÜNGENDE Kİ DENGE DEĞİŞİRSE, YAŞAMINDA Kİ YÖNELİM DEĞİŞİR. ”

Kendinize zaman ayırıp okuduğunuz için kendinize teşekkür edin…

Avatar

Tülay Şahin

Üyelik Tarihi:  7 Temmuz 2020