POSTUR ANALİZİ

  1. Anasayfa
  2. Terapi
  3. POSTUR ANALİZİ
posturanaliziresim

POSTUR ANALİZİ

 

POSTUR ANALİZİ: Gunumuz kosturmacasinda ozellikle durusumuza bagli agrilarimiz ve estetik kaygilarimiz zaman icerisinde hem psikolojik olarak hemde bedensel olarak bizi olumsuz etkilemektedir. Gelin bu problem birlikte analiz edelim ve dogru durus pozisyonda durusu ogrenelim hem agrilarimizdan kurtulalim hemde estetik guzelligimizi guclendirelim.

SÜRESİ: 10-15 DK

ÇOCUK VEYA YETISKIN BIREYIN KIYAFETLERİ ÇIKARTILARAK ANALİZ YAPILIR. VÜCUT DURUŞU KONTROL EDİLİR. BU ŞEKİLDE GÖZLE VE ELLE İLK MUAYENE YAPILMIŞ OLUR.
GEREKLİ DURUMLARDA KAS TESTİ VE ÖZEL FİZİK TEDAVİ TESTLERİ YAPILIR. TEŞHİS SONRASI EGZERSİZ TEDAVİSİ VEYA DOKTOR MUAYENESİ,TETKİKLER VS ÖNERİLİR.
ERKEN DÖNEMDE POSTUR ANALIZI ILE KAS KUVVETSİZLİĞİ VE POSTUR BOZUKLUKLARI TEŞHİS EDİLİRSE ÖNÜNE GEÇMEK MÜMKÜNDUR. YANLIŞ POZİSYONDA DURUŞ, OTURUS,CUZDAN VE ÇANTA TAŞIMA,ARAC KULLANMA,UYUMA,IS YAPMA SONRASI OLUŞAN BOZUKLUKLAR VEYA FARKEDİLEMEYEN BOZUKLUKLAR İLERİDE DAHA BÜYÜK PROBLEMLERE YOL AÇMAKTA HATTA PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA DA SEBEP OLABİLMEKTEDİR. BU TİP RAHATSIZLIKLAR % 20-21 ORANINDA GÖRÜLMEKTEDİR.

1.Fiziksel Gelişim Değerlendirmesi:Çocuk veya yetiskin kendi fizyoterapisti tarafından yapılan postür analizi, duyu değerlendirmesi, kaba ve ince motor beceri değerlendirmeleri ile çocuğun fiziksel, duyusal, motor gelişim alanlarının detaylı bir şekilde değerlendirildiği süreçtir.

a.Postür Analizi:Postür analizi insan vücudunun ayakta ve eğilirken normal dengeli anatomik duruşundan ne kadar sapma gösterdiğinin milimetrik hassasiyette ölçülmesidir.Skolyoz, omuz düşüklüğü, karın kas gücü, sırt kas gücü vb.)

b.Duyu değerlendirmesi:Duyu Bütünleme Terapisi alanında uzman bir fizyoterapist tarafından duyusal gelişimin değerlendirilmesidir. Duyuların tek tek değerlendirilmesi(Görme, işitme, dokunma, koku, denge, propriosepsiyon, tat) Duyusal entegrasyonun ve duyuların hareket becerilerine etkisinin değerlendirilmesi Duyusal gelişimin ‘Duyu Profili’ testi ile aile sorularının yanıtlanması
ve sonuçlarının sunulması İhtiyaç dahilinde Praksis(Hareket becerisi) değerlendirmesi İhtiyaç dahilinde hareket gelişiminde duyu- motor gecikme ya da beceri eksikliği durumunda daha detaylı izlem talebi

c.Motor Gelişim:Bobath Terapisi alanında uzman fizyoterapist tarafından motor gelişim ve gelişim basamaklarının detaylı değerlendirmesinin yapıldığı süreçtir. Hareketlerin tipi ve süresinin değerlendirilmesi Hareketler arasındaki motor geçişlerin değerlendirmesi

Yaşa uygun hareket değerlendirmesinin detaylandırılması

İhtiyaç dahilinde hareketin motor beceri eksikliği durumunda detaylı izlem talebi

Avatar

Ferda Saraçoğlu

Üyelik Tarihi:  30 Ağustos 2017

2006 yilindan itibaren cesitli hastanelerde bebek yogun bakim,kadin dogum ve fizik tedavi bolumlerinde calismakta ve cesitli projeler yapmaktayim.