Nasıl Kullanılır Profesyonel

 1. Anasayfa
 2. Nasıl Kullanılır Profesyonel

MedicaBul'a Hoşgeldiniz!

Bu Sayfada Profilinizi Nasıl Düzenleyeceğinizi Detaylı Olarak Bulabilirsiniz
nasıl kullanılır - menü

YÖNETİM PANELİNE ERİŞİM

Panelime Nasıl Erişirim?

MedicaBul'a giriş yaptığınızda anasayfaya yönlendirilirsiniz.

Sol taraftaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere panelinize ulaşmak için sağ üstte menünün sağ tarafında beliren mini fotoğrafınızın veya isminizin üzerine gelmeniz yeterli olacaktır.

Burada açılan menüden panelinizin bölümlerine erişebilirsiniz.

Şimdi Menü Kısımlarını Teker Teker Ele Alalım

1-PROFİLİM

Profilim kısmında kısaca profil özet bilgileriniz bulunmaktadır.

Üst kısımda destek eposta adresimize ulaşabilirsiniz.

Orta kısımda Profil Görüntülenme Raporu bulunmaktadır. Bu tabloda size özel profil sayfanızın ay bazında kaç adet görüntülendiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Alt kısımda ise Hasta/Danışan Yorumları bulunmaktadır. Burada size yazılan yorumları gözlemleyebilirsiniz.

 

nasıl kullanılır - profil
nasıl kullanılır - profil ayarları

2-PROFİL AYARLARI

Profil Ayarları sayfası profilinize ait temel ayarların girildiği kısımdır.

Şimdi bu sayfadaki bölümlere teker teker göz atalım.

Unutmayın! Bu sayfada yapacağınız değişikliklerin kayıt olabilmesi için sayfanın en altında bulunan GÜNCELLE butonuna tıklamanız gerekmektedir. Aksi takdirde yapacağınız değişiklikler kaydedilmeyecektir.

Fotoğraf Bölümü

Sayfanın en üst bölümünde sırası ile Profil Fotoğrafı Yükle, Kapak Fotoğrafı Yükle ve Diğer Fotoğraflar bulunmaktadır.

Profil Fotoğrafı; sayfanızda hasta ve danışanlarınıza gösterilecek olan size ait fotoğrafı temsil eder. Buraya özellikle uzaktan, boydan vb. değil yüzü gösterecek şekilde resmi bir vesikalık fotoğraf koyulması tavsiye edilir. Yüklenecek ideal fotoğrafın boyutu 270x270px olmalı, dosya büyüklüğü ise 100KB ı aşmamalıdır.

Kapak Fotoğrafı; sayfanızda üst kısımda arka plan olarak görünecek olan dikdörtgen fotoğrafı temsil eder. Yüklenecek ideal fotoğrafın boyutu 1920x450px olmalı, dosya büyüklüğü ise 100KB ı aşmamalıdır.

Diğer Fotoğraflar; bu kısımda da sayfanızda görüntülenmesi için fotoğraflar yükleyebilirsiniz. Dosya büyüklüğü 100KB ı aşmamalıdır.

Temel Bilgiler Bölümü

Temel Bilgiler bölümünde en temel bilgilerinizi girebilirsiniz.

Burada Profil Sloganı kısmı önemlidir, bu kısma gireceğiniz tanım websitemizde isminizin altında gözükecektir. Ör. Diş Hekimi, Diyetisyen, Psikolog gibi kısa bir tanım girebilirsiniz.

Kısa açıklama kısmı ise websitemiz üzerinde isminiz altında gözükecek olan size ait kısa birkaç cümle açıklamadır.

Uzmanlık Alanları Bölümü

Uzmanlık Alanları bölümünde hukuki olarak sorumluluğunuzun bulunduğu ve hasta/danışan kabul edeceğiniz alanları işaretleyebilirsiniz. Birden fazla seçim yapabilirsiniz.

Hakkımda Yazısı Bölümü

Hakkımda Yazısı bölümünde profil sayfanızda Hakkımda kısmında görünecek sizi anlatan kısa bir özgeçmiş metni girmelisiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise anahtar kelime kullanımıdır. Gireceğiniz metinde mümkün olduğu kadar uzmanlık alanlarınız, yaptığınız işler, hizmet iliniz, ünvanınız ve isminiz gibi Google gibi arama motorları tarafından indekslenecek anahtar kelimeler kullanmanız tavsiye edilir. Bu sayede arama yapan kişiler sizin profilinize daha hızlı ulaşabilir.

Sosyal Medya Ayarları Bölümü

Sosyal Medya Ayarları bölümünde Sosyal Medya hesaplarınıza ait link ve tanımlamalar girilir. Link yazan kısımlara direk olarak sayfa URL adresi girilmelidir. Ör. Facebook için şu şekilde:

https://www.facebook.com/ornek-sayfa

Onur & Ödüller Bölümü

Onur & Ödüller bölümünde elde etmiş olduğunuz Onur Belgeleri ve Ödülleri girebilirsiniz.

Yeni ödül eklemek için bölümün sağ alt kısmında bulunan ÖDÜL EKLE bağlantısına tıklayın ve sonra eklenen elemanın üzerindeki mavi kalem ikonuna tıklayarak düzenleyin.

Ödül silmek için ilgili ödülün solundaki kırmızı çarpı ikonuna tıklayın.

Eğitim Bölümü

Eğitim bölümünde almış olduğunuz eğitimlerinizi girebilirsiniz.

Yeni eğitim eklemek için bölümün sağ alt kısmında bulunan EĞİTİM EKLE bağlantısına tıklayın ve sonra eklenen elemanın üzerindeki mavi kalem ikonuna tıklayarak düzenleyin.

Eğitim silmek için ilgili eğitimin solundaki kırmızı çarpı ikonuna tıklayın.

Tecrübe Bölümü

Tecrübe bölümünde kariyerinizdeki iş ve diğer tecrübelerinizi girebilirsiniz.

Yeni tecrübe eklemek için bölümün sağ alt kısmında bulunan TECRÜBE EKLE bağlantısına tıklayın ve sonra eklenen elemanın üzerindeki mavi kalem ikonuna tıklayarak düzenleyin.

Tecrübe silmek için ilgili eğitimin solundaki kırmızı çarpı ikonuna tıklayın.

Hizmet/Fiyat Listesi Bölümü

Hizmet/Fiyat Listesi bölümünde vermiş olduğunuz hizmetlere ilişkin fiyat ve açıklama girebilirsiniz.

Yeni hizmet eklemek için bölümün sağ alt kısmında bulunan HİZMET/FİYAT EKLE bağlantısına tıklayın ve sonra eklenen elemanın üzerindeki mavi kalem ikonuna tıklayarak düzenleyin.

Hizmet silmek için ilgili eğitimin solundaki kırmızı çarpı ikonuna tıklayın.

Lisan Bölümü

Lisan bölümünde iletişim kurabildiğiniz dilleri ekleyebilirsiniz.

Sağlık Kuruluşları Bölümü

Sağlık Kuruluşları bölümünde anlaşmalı olduğunuz sağlık kuruluşlarını ekleyebilirisiniz.

Video URL Bölümü

Bu bölümde tanıtım videonuzu girebilirsiniz. Gireceğiniz URL adresi şu şekilde olmalıdır:

https://www.youtube.com/watch?v=0ynYjFNcO23

Konum Ayarları Bölümü

Konum Ayarları bölümünde harita üzerinde bulunduğunuz konumu girebilirsiniz.

Öncelikle şehir seçimi yapmalı ardından Konumunuz kısmında açık adresinizi girmelisiniz.

Son olarak harita üzerindeki kırmızı konum ikonunu mouse yardımı ile sürükleyerek tam konumunuzu işaretleyiniz.

ÖNEMLİ NOT: Eğer konum girişi yapmazsanız profiliniz websitemiz üzerinde konum bazlı aramalarda listelenmez harita üzerinde gözükmez.

3-TAKIM YÖNETİMİ

Bu bölümde tanıdığınız diğer MedicaBul üyeleri ile takım oluşturabilirsiniz. Örneğin aynı tıp merkezinde çalışanlar bir takım oluşturabilir.

Eğer takım arkadaşı olmak istediğiniz kişi MedicaBul platformunda kayıtlı değil ise sayfanın sağ üstündeki "Hemen Onu Davet Et!" bağlantısı ile kayıt için davet iletebilirisiniz. Kendisine sizin mesajınızı içeren bir eposta iletilecektir.

nasıl kullanılır - takım yönetimi
nasıl kullanılır - makale yönetimi

4-MAKALE&YAZI YÖNETİMİ

Bu bölüm makale ve yazı yönetim bölümüdür.

Yeni bir yazı girebilir, mevcut yazınızı düzenleyip silebilirsiniz.

Makalelerim kısmında yazılarınız listelenir. Burada sıralama filtrelerini kullanarak düzenlemek veya silmek istediğiniz yazıya erişebilirsiniz.

Yeni Makale Ekle kısmı yeni yazı giriş ekranıdır. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken noktalar ise yazının başlık ve içeriğini girdikten sonra yazı ile ilgili birkaç etiket girip kategori seçebilir yazınıza 1170x450px boyutlarında bir görsel yükleyebilirsiniz. Etiket, kategori ve görsel zorunlu olmayıp boş bırakıldığı takdirde editörlerimiz tarafından tamamlanacaktır.

Son olarak MAKALE YAYINLA butonu ile yazınızı yayınlayabilirsiniz.

NOT: İnternet ortamında yayınlanan yazılar diğer ortamlardan farklı olarak Google gibi arama motorları tarafından indekslenmektedir. Bu yüzden yazılarınızı SEO (Arama motoru optimizasyonu) uyumlu olarak yazmanız size büyük avantaj sağlayacaktır. "SEO uyumlu makale nasıl yazılır" şeklinde arama yaparak bir web makalesinin nasıl olması gerektiği bilgisine internetten ulaşabilirsiniz.

5-FAVORİLERİM

Bu bölümde websitemiz üzerinden kalp ikonu ile favorilerinize eklediğiniz MedicaBul kullanıcılarını yönetebilirsiniz.

nasıl kullanılır - favorilerim
nasıl kullanılır - faturalar paketler

6-FATURALAR&PAKETLER

Bu bölüm Üyelik Paketleri yönetimi bölümüdür.

İlk defa üye olan kullanıcılarımız profillerinin aktif olabilmesi ve websitemiz üzerinde listelenebilmesi için buradan bir paket satın almalıdır.

Paket satın almak için paketin alt tarafındaki SATIN AL/YENİLE butonuna tıklayın. 6 Aylık veya 1 Senelik paket satın alabilirsiniz.

Bize güvenin! SSL sertifikası ile güvenli kredi kartı sistemi kullanıyoruz. Kart bilgileriniz kesinlikle websitemiz üzerinde saklanmamaktadır. Anlık ödeme işlemi sağlanmaktadır.

Üst bölümde ise paket sürenizin ne kadar kaldığı bilgisi geri sayım olarak gözükmektedir. Süreniz bitmeden önce paketinizi yenilemeyi unutmayın! Müşteri temsilcilerimiz paketinizin bitimine doğru hatırlatma amaçlı sizlerle iletişime geçiyor olacaktır.

7-ÇALIŞMA SAATLERİ

Bu bölümde çalışma saatlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Bu kısım websitemiz üzerinde profil sayfanızda kullanıcılarımıza gösterilecek olup bilgi amaçlıdır.

Çalışma saatlerinizi gün bazında girdikten ve 24 saat zaman biçimini seçtikten sonra kayıt etmek için GÜNCELLE butonuna basınız.

nasıl kullanılır - çalışma saatleri
nasıl kullanılır - randevularım

8-RANDEVULARIM

Bu bölümde websitemizdeki profil sayfanız üzerinden hasta ve danışanlarınız tarafından alınan randevuları görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz.

9-RANDEVU PROGRAMLARIM

Bu bölüm 3 alt kısımdan oluşup Randevu ayarlarınızı yapacağınız bölümdür.

Uyarı! Bu bölümdeki ayarlar yapılmaz ise kullanıcılar websitemizdeki profil sayfanız üzerinden Online Randevu oluşturamayacaklardır.

 1. Hizmetler ve Fiyatları Kısmı
  Bu kısımda öncelikle genel hizmet kategorilerinizi sonrasında ise bu kategorilere ait vermiş olduğunuz hizmetleri tek tek girmelisiniz.
 2. Zaman Aralığı Kısmı
  Bu kısımda günlere ait çalışma zaman aralıklarınızı girmelisiniz. Kolay olarak başlangıç ve bitiş zamanlarınızı girdikten sonra görüşme ve mola süreleri belirlerseniz günlük takvim sizin için otomatik olarak oluşacaktır.Örneğin başlangıç zamanı 08:00 ve bitiş zamanı 13:00 olsun. Görüşme süresi 45dk ve mola süresi 15dk olsun. Bu şekilde KAYDET butonuna basarsanız gün otomatik olarak 08:00'den başlayıp 13:00'e kadar 45er dakika görüşme ve 15er dakika mola şeklinde bölünecektir.
 3. Özel Zaman Aralığı Kısmı
  2. kısım olan zaman aralığı kısmı geneldir. Yılın tüm günlerinde aynı saatleri gösterir.Peki istisnai durumlarda ne yapacağım?

  Özel zaman aralığı kısmında istinai zaman aralıklarınızı ilave edebilirsiniz. Belirli tarihlerde ek randevu saati ekleyebilir veya online randevu alımınızı devre dışı bırakabilirsiniz.

nasıl kullanılır - randevu programlarım
nasıl kullanılır - randevu ayarları

10-RANDEVU AYARLARI

Bu bölümde randevu mesaj ayarlarınızı yönetebilirsiniz.

Üst kısımdaki Genel Ayarlar altında Randevu Mesajı ve Teşekkür Mesajı bulunmaktadır.

Randevu Mesajı; bir hastanız veya danışanınız websitemizdeki profil sayfanız üzerinden randevu oluşturmaya başladığı esnada gösterilir. "Beni veya bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz" gibi bir cümle yazılabilir.

Teşekkür Mesajı; bir hastanız veya danışanınız websitemizdeki profil sayfanız üzerinden randevu oluşturduktan sonra gösterilir. "Randevunuz tarafımızdan alınmıştır, en yakın sürede size ulaşacağız" gibi bir cümle yazılabilir.

Alt kısımda Eposta Ayarları bulunmaktadır. Bu ayarlar yönetim tarafından varsayılan olarak belirlenmiş olup müdahele etmenize gerek yoktur.

11-GÜVENLİK AYARLARI

Bu bölümde güvenlik ile ilgili ayarlar bulunmaktadır.

Üst kısımdan mevcut şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Alt kısımda ise hesabınızı silebilir veya askıya alabilirsiniz. Tabiki MedicaBul ailesinden ayrılmanızı bizler hiç istemeyiz 🙂

Olası tüm memnuniyetsizlik, görüş ve önerilerinizi iletişim sayfamızdan bizlere bildirebilir bizlerle dilediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz.

nasıl kullanılır - güvenlik ayarları
nasıl kullanılır - gizlilik ayarları

12-GİZLİLİK AYARLARI

Bu bölümde gizlilik ayarları bulunmaktadır.

Websitemiz üzerinde herkese açık profilinizde hangi özelliklerin açık/kapalı yani görünür/görünmez olacağına karar verebilirsiniz.