TOKLUK SÜRENİZİ ARTTIRIN

  1. Anasayfa
  2. Beslenme
  3. TOKLUK SÜRENİZİ ARTTIRIN
TOKLUK SÜRENİZİ ARTTIRIN

TOKLUK SÜRENİZİ ARTTIRIN

Mutlu bir hayat yolunun doygunluğua ulaşmakdan geçtiğini hepimiz biliyoruz değil mi? Peki aynı durumu beslenmeniz içinde geçerli olduğunun farkında mısınız?
Bir besini ne kadar yediğinizi yiyeceklerden edindiğimiz dolgunluk hissi belirliyor. Şimdi hazırsanız sizi çok tutan gıdaların sihirli dünyasına götürüyorum.
Bir kadan sizi uzun süre tok tutması için 2Y1D kuralına uygun olması gerekiyor. Kural oldukça basit. Yüksek lif ve su içeriği, düşük kalori yoğunluğu ile birleştiği an gıdanın tokluk hissi indeksi yüksek oluyor.
İşte bu kurala göre tokluk hissi en yüksek olan gıdalar;
1.Yumurta 🍳
36 saate kadar tok tutuyor.
2.Yulaf Ezmesi
Gün içerisinde 25 gr yulaf ezmesini hayatınıza katın, tokluk hissine tokluk katın.
3.Balık 🐟
Omega-3 yağ içeriğinden dolayı balıkların kilo problemi olan bireyleri daha uzun süre tok tuttuğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.
4.Yoğurt
Her gün mutlaka 250 gr yağsız yoğurt tüketmeyi alışkanlık haline getirmenizin vakti geldi de geçiyor bile.
5.Bitter Çikolata 🍫
Yapılan çalışmalara göre bitter çikolata tüketen grubun sütlü çikolata tüketen gruba kıyasla %15 daha az besin tükettiği bulunmuş.
6.Patates
Patates içerdiği proteinaz inhibitörü sayesinde iştahı baskılayıcı etki gösteriyor. Yapmanız gereken tek şey haşladığınız patatesi sıcak değil, biraz soğuduktan sonra tüketmek ve tek seferde 200 gramın üzerinde tüketmemek.
7.Çorbalar 🍲
Araştırmalar sıvı formda, pütürlü olmayan çorbaların midede uzun süre kalarak tokluk hissini arttırdığını söylüyor. Çorba tercihiniz sebze ve yoğurtlu çorbalar olsun, içerisinde et ve krema olmasın, kural bu kadar basit!
8.Tam Tahıllı/Kepekli Makarna
B12 vitamini hariç B grubu vitaminlerden ve liften zengin makarnayı tüketerek formda kalmanız mümkün!
9.Muz 🍌
Muz, içerisinde bulunan dirençli nişasta vücutta lif gibi etki göstererek kan şekerinin salınımını yavaşlatıp doygunluk hissini arttırıyor. Üstelik liften zengin oluşu sayesinde bu etkisi yaklaşık iki katına çıkıyor. Diyetteyseniz muz yemekten korkmayın! Renginin sarı değil daha çok yeşile yakın olmasına ve miktarına dikkat edin yeter.
10.Antep Fıstığı
İşte buna çok şaşırdınız değil mi? Antep fıstığı iştah yönetimine destek olmakla birlikte el oyalayıcı etkisiyle de psikolojik olarak da doygun hissetmenizi sağlıyor. Dilerseniz 22-24 adet antep fıstığı ile hem stresinizi atabiliriz hem de doygunluk hissinizi arttırabilirsiniz.
Bu besinler sahip oldukları özellikler nedeniyle diğerlerine göre daha fazlası stok tutmaya yardımcı oluyor. Fakat hiç bilmesin mucize what etmiyor. Önemli olan yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte mutlu olduğunuz, her öğün mutlaka çeşitlendirdiğiniz bir beslenme modelini benimsemeniz.
Avatar

Beyza Kaya

Üyelik Tarihi:  19 Mart 2019