GERÇEK İLE YÜZLEŞEMEME

  1. Anasayfa
  2. Aile
  3. GERÇEK İLE YÜZLEŞEMEME
GERÇEK İLE YÜZLEŞEMEME

GERÇEK İLE YÜZLEŞEMEME

 

Hayatımızda yaşadığımız birçok problemin sebebi, gerçeği görmememizdir. Oysa her problemde bu soruyu sorsak “GERÇEK NEDİR ?” kaygılardan kurtulacağız. Gerçeği görmüyoruz ya da görmek istemiyoruz. Bunu da zihnimizin yaşadığımız olayı çarpıtmasıyla sağlıyoruz. Terk edilmek bir gerçektir ve acı verir ve acı yaşandıktan bir süre sonra geçer, biter. Yeni bir dönem başlar. Ancak değersiz olduğumuz için terk edildiğimiz düşüncesi bir çarpıtmadır, gerçek değildir ve bu bir kaygıdır. Geçmez, bu inanışla bir ömür ve bir çok ilişki tüketilir.

Sevdiğimiz kişi çok yemek yiyordur, risklerini biliyordur ama kilo vermeye ruhen henüz hazır değildir. Biz de onu bu konuda zorluyoruzdur. Gerçek, onun kilolu olduğudur. Ancak onun kilosu yüzünden her an kalp krizi geçirecek olması ve bizim yalnız kalacak olmamız bir çarpıtmadır. Bu kaygıdır. Geçmez, bu inanışla bir ömür ve bir çok paylaşılacak güzel an tüketilir.

İşimizde başarısız bir gün geçirmişizdir. Gerçek, insan olduğumuz, bazen başarılı bazen de başarısız olabileceğimizdir. Ve hayatın iniş ve çıkışlarla dolu olduğudur. Ancak bu başarısızlığın hep süreceği, hatta işten atılacağımız bir kaygıdır. Geçmez, bu inanışla bir ömür ve bir çok iş imkanı tüketilir.

Her zaman kendimize “Gerçek nedir ? ” sorusunu soralım. Gerçeği görelim. Kaygılardan uzak, zihnin çarpıtmaları olmadan kendimizi nasıl da iyi ve güvende hissettiğimizi fark edelim. Gerçeğin getirdiği acı yaşanır ve biter, bir ömür boyu sürmez. Gerçeği kabul edince o acının içinden geçer, mutlu günleri yine yaşarsınız. Oysa kaygı hiç kaybolmaz.Her fırsatta kendini hatırlatır. İşte o zaman yaşayan bir ölü oluruz.

 

Avatar

Gizem Akcan

Üyelik Tarihi:  5 Aralık 2018

2006 yılında Kocaeli Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimimi 2011 yılında ODTÜ Psikoloji Bölümünde Şeref Öğrencisi olarak tamamladım. Üniversite giriş sınavında aldığım derece nedeniyle lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimim boyunca TUBİTAK Üstün Başarı Bursu aldım. Üniversite eğitimim sırasında ODTÜ İşletme Bölümü’nde Girişimcilik programında yan dalımı tamamladım. Lisans eğitimim sırasında Hollanda Groningen University’de Psikoloji Bölümü’nde 6 ay süreyle Erasmus programına katıldım. Üniversite eğitimi süresince İstanbul Pandost Derneği’nin düzenlediği Obsesif Kompulsif Bozukluk, Panik Bozukluk ve Depresyon konularında eğitim ve workshoplara katıldım. ODTÜ İlkokul Çocuklarına Yardım Derneği’nde aktif olarak görev aldım. Lisans eğitimim devam ederken, Performans Kaygısının Sporcuların Başarısı Üzerindeki Etkisi, Liderliğin Olumlu ve Olumsuz Yanları, Mükemmelliyetçilik ve Kendi Kendini Kontrolün Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkisi konulu proje çalışmaları ve sunumları yaptı. Daha sonra İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Tezli Yüksek Lisans programından 2013 yılında mezun oldum. Bitirme tezimi ‘Mutlak Gerçek İhtiyacı Konusunda Ölçek Geliştirme Çalışması’ konusunda yaptım.
Yüksek Lisans eğitimim süresince Aile ve Çift Terapisi, Oyun Terapisi ve Lisrell Yapısal Eşitlik Modellemesi eğitimleri ve süpervizyonları aldım. Ayrıca, Kognitif Terapi ve Depresyon konusunda Dr. Emel Stroup tarafından verilen 2.5 saatlik Çalışma Grubu’na katıldım.
Yüksek Lisans eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra İstanbul Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji Doktora Programını 2017 yılında bitirdim. Klinik Psikoloji Doktora tezimi ‘ Erkek Eşcinsellerde Erkek Eşcinsellerde Benlik Kavramının Netliği ve Mutlak Gerçek İhtiyacı Değişkenleri ile Problem Çözme ve Stres Belirtileri Değişkenleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi’ konusunda yaptım. Ulusal ve uluslar arası indeksli dergilerde yayınlanan Türkçe ve İngilizce dillerinde yazılmış makalelerim, yurt içi ve yurt dışı kongrelerde sunulan poster ve sözlü bildirilerim, panellerim bulunmaktadır.
Aynı zamanda Dr. Emel Stroop’un yanında asistan, Esra Erol Umut Evleri Projesi’nde gönüllü psikolog ve İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Haliç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştım. Halen Bartın Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmaktayım. Ayrıca, Uygulamalı Psikoloji Anabilim Dalı Başkanı, Psikoloji Bölüm Başkan Yardımcısı ve Bartın Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Uzun yıllar Prof.Dr. İlkay Kasatura Psikoterapi Merkezi, New Life Danışmanlık ve Psikolium Danışmanlık ve Koçluk Merkezi’nde terapist olarak çalıştım.