Çocuklarımızı ders çalışmaya motive etmek için onların  olumsuz değil, olumlu yönlerine odaklanalım.

Çocuklarımızı Ders Çalışmaya Motive Etmek İçin;

a – ) Çocuklarımızın olumsuz değil, olumlu yönlerine odaklanalım: Anne – baba olarak genel eğilimimiz çocuklar olumlu davranışlarda değil de olumsuz davranışlarda bulunduğu zaman dikkatimizi onlara vermek yönündedir. Oysa ki olumsuz davranışla çocuğumuzun amacı dikkat çekmek ise bu durumda hedefine ulaşmış oluyor ve farkında olmadan olumsuz davranışı pekiştirmiş oluyoruz.
Gün boyu çocuklarınızın olumlu davranışlarını yakalamaya çalışın ve bunların bir listesini oluşturun. Bu olumlu yönlerini gördüğünüzü ve hoşunuza gittiğini her fırsatta belirtin. Böylelikle çocuğunuzun takdir gören davranışı gösterme oranı artacaktır.

b-) Ödül Kullanımı : Çocuğu motive etmek adına ufak tefek ödüllerde işe yarayacaktır. Ancak bu ödüller istenen davranıştan önce değil sonra verilmelidir. Yani ders çalışmadan önce değil, ders bittikten sonra çocuk ödüle kavuşabilmelidir. Aynı zamanda ödül kullanımında tutarlı olunmalı ve çalışma alışkanlığı oturdukça azaltılmalı ve sonlanmalıdır.

c-) Başarının hazzını yaşamasına fırsat verin : Çocuğunuzun bir şeyi istemesi için daha önceden onun tadına varmış olması gerekir. Çocuğunuzla ders çalışırken öncelikle yapabileceği düzeyde gerekirse düzeyinden daha aşağıda bir aktivite ile başlayın, çocuğunuz aktiviteyi tamamladığında onu sözel olarak ödüllendirin, böylelikle çocuğunuz takdir edilmekten ötürü keyif alacak ve bu heyecanı tekrar yaşamak isteyecektir.

d-) Çalışmayı eğlenceli hale getirin : Özellikle oyun çağı çocuklarında ödev yaparken ödevi oyunun bir parçası haline getirin ,yaptıklarından zevk almasını sağlayın (resimler,düzenekler,ilgi çekici materyaller) kullanın keyif alarak öğrenilen bilgiler daha kalıcı olacaktır.